Vážení rodiče, věnujte prosím minutu k přečtení těchto řádků. Vzhledem k tomu, že MŠ jsou stále v provozu bez omezení, apelujeme na vás rodiče o ohleduplnost a spolupráci. Pokud se ocitnete v domácí karanténě, či vás potkala nákaza Covid 19, prosíme o bezodkladné informování vedení školy o této skutečnosti. Chráníme bezpečí vašich dětí, našich zaměstnanců a jejich rodin. Vaši spolupráci k tomu potřebujeme. Děkujeme

704 600 049 ředitelka MŠ Petra Vopršalová

Jaký je rozdíl mezi izolací a karanténou?

Karanténa i izolace jsou nástroje, které mají zamezit šíření nakažlivé nemoci. Rozdíl je v tom, že v izolaci jsou osoby už nakaženéKaranténa ale slouží k oddělení osob, u nichž je na nákazu podezření, ale ještě nebyla prokázána ani vyvrácena.

Jak se ocitnu v karanténě?

V karanténě se ocitnete, pokud jste byli v rizikovém kontaktu s člověkem pozitivně testovaným na onemocnění covid-19. Karanténa je povinná a většinou probíhá u vás doma nebo např. na chatě.

Karanténu nařizuje pracovník příslušné krajské hygienické stanice či speciální trasovací callcentrum.

Případů nákazy je ale velké množství a než se k Vám trasovací centrum či hygiena dovolá, můžete už být infekční. Proto pokud je někdo Vašem okolí testován pozitivně a Vy jste s ním byli v rizikovém kontaktu, buďte, prosím, ohleduplní a zůstaňte v karanténě dobrovolně. Kontaktujte Vašeho lékaře a řekněte mu o rizikovém kontaktu, on Vám dá žádanku na test.

Jak dlouho trvá karanténa?

Karanténa trvá 10 dnů od posledního kontaktu s nakaženým, pokud jste 5. až 7. den od posledního rizikového kontaktu podstoupili RT-PCR test, který vyšel negativně.

Pokud se RT-PCR test nepodaří v průběhu 10 dní provést a nemáte žádné příznaky onemocnění, musíte v karanténě setrvat 14 dní od posledního rizikového kontaktu.

Pokud s nakaženým člověkem sdílíte domácnost, může být vaše karanténa prodloužena až na 15 dní

Co se bude dít?

Pokud se u vás za celou dobu karantény neobjeví příznaky onemocnění covid-19 a Váš RT-PCR test vyšel negativně, jste zdraví a 11. den můžete opustit karanténu.

Pokud byl Váš RT-PCR test na covid-19 pozitivní, onemocněli jste a musíte do Izolace.

„Pravidla hry"

• Zůstaňte doma (tj. nechoďte do práce, do školy/školky nebo na veřejná místa)
  • Sledujte výskyt příznaků covid-19 - zejména vysokou teplotu, kašel nebo potíže s dýcháním.
  • Pokud se objeví tyto příznaky, obraťte se na svého praktického lékaře. Poradí Vám, jak postupovat dál.
  • Pokud se u vás objeví kašel, horečka a dýchací obtíže, používejte obličejové roušky, které chrání osoby kolem Vás před případným nakažením.
  • Pokud je to možné, domluvte se se svým zaměstnavatelem na práci z domova.
  • Vydezinfikujte Váš domov, zejména často využívané povrchy a toalety.
  • Pokud potřebujete např. do lékárny nebo na nákup, požádejte o pomoc své přátele, sousedy nebo sociální pracovníky. Podrobnosti také v okruhu Dobrovolníci.
  • Buďte v kontaktu s rodinou a přáteli prostřednictvím telefonu, e-mailu nebo sociálních sítí.
  • Pečujte o sebe a svůj fyzický i duševní stav.

Přehlednou tabulku s pravidly pro domácí karanténu najdete na webu Loono.cz.

Za porušení karantény hrozí pokuta až tři miliony Kč.